Zjawiska paranormalne

Cousin Jack

Cousin Jack’s B&B musi być jednym z najbardziej uroczych domków w Moonta. Po przybyciu na miejsce, pierwszą rzeczą jaką zauważyliśmy w tym domku z 1860 roku, był komin, który robił swoje najlepsze podszycie pod Krzywą Wieżę w Pizie. Gdy nasze oczy powędrowały w dół zewnętrznej ściany, zauważyliśmy, że ona również nie tylko się przechyliła, ale również miała zdecydowaną krzywą do niej. Ktoś najwyraźniej nie miał w tamtych czasach poziomicy! Gdy wciągnęliśmy nasze torby na werandę, właśnie wtedy doświadczyliśmy najdziwniejszego złudzenia optycznego ze wszystkich. Odkryliśmy, że chcemy przechylić się stromo na jedną stronę, gdy po niej chodziliśmy. Mózg próbował wyrównać nasze ciała do przechyłu domku. To był taki dziwaczny, ale ciekawy efekt.

To właśnie w tym momencie przypomnę ludziom, że to jest prawdziwy urok tych starych górniczych chałup. Bez znajomości budowy domów, często ściany i kominy nie były budowane z taką umiejętnością i precyzją jak dzisiaj. Jednak te domki emanują charakterem i urokiem i nie zapominajmy, że do dziś stoją tak samo mocno, jak w dniu, w którym zostały zbudowane. Prawdziwe świadectwo dawnych górników, którzy je zbudowali!

Moonta jest miastem wydobywającym miedź na półwyspie Yorke Peninsula około 170 km od Adelajdy. Europejscy osadnicy przybyli do Australii Południowej w 1836 roku i szybko rozprzestrzenili się, szukając możliwości uprawy. W latach 40. XIX wieku na półwyspie Yorke osiedlili się pasterze, którzy byli domem dla rdzennych mieszkańców Nharangga. W tym czasie stan Australia Południowa miał problemy finansowe. Gubernator Gawler zainwestował wiele pieniędzy w nowe struktury i modernizację budynków rządowych, takich jak drogi Adelaide Gaol. Oczekiwał, że Anglia wyśle więcej pieniędzy, ale był bardzo rozczarowany. Gubernator Gawler został szybko poinformowany, że są zdani na siebie i został nawet wezwany do Wielkiej Brytanii, aby wyjaśnić tę głupotę. Gdyby nie odkryto srebra w Glen Osmond i miedzi w Kapunda, Burra, Kadina, Wallaroo i Moonta, historia stanu Australia Południowa byłaby zupełnie inna.

Po odkryciu nowej fortuny, aby skutecznie wydobywać miedź, potrzebowano dobrych górników i to właśnie górnicy z Kornwalii odpowiedzieli na wezwanie.

Jedną z nich była rodzina Hand. Samuel John Hand urodził się w Luydgven w Kornwalii, a gdy miał zaledwie rok, wyruszył do Południowej Australii ze swoimi rodzicami Samuelem i Elizabeth Hand. Byli oni górnikami i usłyszeli, jak wielu innych z Kornwalii, że można dobrze zarobić w kopalniach miedzi działających w tej „nowej ziemi”. Na początku osiedlili się i pracowali w Kadinie, ale gorączka złota w Victorii naturalnie przyciągnęła ich tam na jakiś czas, zanim w 1872 roku przenieśli się z powrotem do Moonta. Zamieszkali w domku, który obecnie znany jest jako Cousin Jack’s. Samuel i Elizabeth mieszkali tam aż do śmierci w 1916 i 1908 roku i teraz leżą spokojnie na cmentarzu w Moonta.

Ich drugie najstarsze dziecko, Samuel John Hand, który był jednym z jedenastu dzieci, stał się dobrze znany w mieście Moonta. Był nie tylko górnikiem, ale także został kaznodzieją w pięknym, historycznym kościele metodystów, który znajduje się zaledwie kilka metrów od kościoła kuzyna Jacka. Był również członkiem loży masońskiej, a niektóre z jego regaliów można nadal oglądać w Muzeum Kopalni w Moonta. Ożenił się z Mary Moyle w 1886 roku i miał sześcioro dzieci. Samuel w końcu wyprowadził się z Moonta i spędził swoje ostatnie 18 lat mieszkając w Norwood.

Przez lata domek stawał się coraz bardziej zniszczony, aż ktoś dostrzegł jego potencjał. Teraz jest to hołd dla swojej epoki, zaradności kornwalijskich górników, a także dla poprzednich i obecnych właścicieli, którzy dostrzegli, czym może być ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *