Odżywianie

Wegańskie suplementy

Wybór wegańskich suplementów

Zawsze najlepiej jest skonsultować się ze swoim dostawcą opieki zdrowotnej przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek suplementu. Może on zaoferować dostosowane porady i wsparcie, aby pomóc ci określić, czy potrzebujesz suplementu w ogóle, a jeśli tak, to jak wybrać odpowiedni suplement dla twoich konkretnych potrzeb.

Champion zaleca prowadzenie dziennika żywieniowego przez kilka tygodni, aby określić, czy spełniasz swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze. „Niektórzy ludzie mogą być zaskoczeni tym, co znajdą. Na przykład, możesz założyć, że zaspokajasz swoje zapotrzebowanie na żelazo, ponieważ jesz pokarmy roślinne o wysokiej zawartości żelaza. Jednak po prześledzeniu, możesz odkryć, że przez większość dni nie spełniasz prawie swojego zapotrzebowania na żelazo.”

W takim przypadku zaleca ona „rozmowę z dietetykiem w celu określenia sposobów zaspokojenia tych potrzeb poprzez włączenie większej ilości pokarmów o wysokiej zawartości żelaza lub omówienie, ile i jaki rodzaj suplementu żelaza należy przyjmować codziennie.”

Ważne jest również, aby pamiętać, że ponad-the-counter suplementy diety nie są regulowane w taki sam sposób, jak suplementy i leki na receptę są. Eichelberger zaleca wybieranie marek, które mają pieczęć United States Pharmacopeia. „USP jest globalnie uznaną, pozarządową organizacją non-profit, która wyznacza standardy dotyczące tożsamości, siły, jakości i czystości leków, składników żywności i suplementów diety”.

Champion dodaje, że certyfikat NSF może być również znakiem, że produkt jest tym, za co się podaje, ale zawsze najlepiej jest porozmawiać z ekspertem. „Niestety widzę pacjentów, którzy wydali astronomiczne sumy pieniędzy na suplementy, które w najlepszym wypadku nie są pomocne, a w najgorszym mogą być szkodliwe. Proszę poszukać pomocy zarejestrowanego dietetyka, który specjalizuje się w dietach wegańskich, aby pomóc ci to uporządkować.”

Knowles zaleca „unikanie suplementów, które zostały zanieczyszczone innymi substancjami, takimi jak metale ciężkie lub leki farmaceutyczne,” co jest „kolejnym powodem, aby upewnić się, że bierzesz tylko wysokiej jakości i renomowane suplementy.”

Zanim kupisz jakikolwiek suplement, upewnij się, że dokładnie czytasz opakowanie i specjalnie sprawdzasz, czy wszystkie składniki pochodzą z roślin, a nie od zwierząt.

Eichelberger zauważa, że niektóre niewegańskie elementy mogą ukrywać się w niektórych suplementach, w tym:

Enzymy trawienne (pepsyna, lipaza).

Pyłek pszczeli.

Chondroityna.

Glukozamina.

Kolagen.

Kwas hialuronowy.

Karmin.

Gliceryna.

Żelatyna.

Kwas kaprylowy.

„Niektóre witaminy i minerały mogą pochodzić również z pochodnych zwierzęcych. Aby ich uniknąć, upewnij się, że kupujesz wyłącznie wegańskie produkty i marki” – przestrzega Eichelberger.

Na koniec, „porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią” – mówi Eichelberger.

Champion zauważa, że chociaż możesz potrzebować spożywać wzbogaconą żywność lub przyjmować suplementy, aby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby żywieniowe, nie oznacza to, że stosowanie diety wegańskiej jest niezdrowe.

„Dieta wegańska może być absolutnie zdrową dietą. Weganie często spożywają więcej owoców, warzyw, pełnych ziaren i błonnika niż przeciętny Amerykanin. I chociaż możesz zaspokoić prawie wszystkie potrzeby odżywcze na diecie wegańskiej, suplement może naprawdę pomóc wypełnić luki w razie potrzeby. Nie ma nic złego w stosowaniu suplementu, który pomoże ci zaspokoić potrzeby na składniki odżywcze i ułatwi nieco życie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *