Psychologia

Uścisk dłoni

DŁOŃ JEST INTYMNĄ CZĘŚCIĄ CIAŁA. Sam jej kształt i stan mówią wiele o tym, kim jesteś. Zawsze nienawidziłam swoich dłoni. Są mięsiste i tłuste, to definicja łapy. W college’u pracowałem w kilku miejscach – sprzątałem śmietniki, wyrywałem kamienie ze świeżo uprawionego boiska piłkarskiego, nosiłem dziesięciogalonowe wiadra z gorącą smołą po dachu dużego centrum handlowego – dzięki czemu dorobiłem się bardzo ładnych, bardzo męskich modzeli. Mój ojciec sprawdzał je, od czasu do czasu potrząsając moją ręką. Lubił, gdy były nieprzyjemnie szorstkie, choć jego zawsze były ultra gładkie. Dla niego to wydawało się definiować przepaść między nami. Ja byłem dzieciakiem, który pracował w wakacje, bo potrzebował pieniędzy; on był szefem, który omijał swoje z wyboru.

Z tego wynika, że podawanie ręki jest aktem intymnym, choć można się z tym nie zgodzić poza forum dyskusyjnym dla obsesyjnych myjących ręce. Ale jeśli pocałunek jest intymny, to dlaczego nie uścisk dłoni? Pewnego wieczoru oglądałem jakiś połowiczny program telewizyjny, w którym facet pocałował dziewczynę, a następnie spojrzał na nią i powiedział: „Dobrze całujesz”. Jęknąłem. Mój nastoletni syn był tam, krojąc brzoskwinię na małe kawałki, nie zwracając uwagi. „Pocałunek nie jest taki łatwy”, powiedział. On nie mówi dużo, ale mogłem powiedzieć, że mówił z doświadczenia – niedawnego doświadczenia. „To nie jest jak uścisk dłoni czy coś takiego”.

Taka prawda, mój mały człowieku, taka prawda. Pocałunek nie jest jak uścisk dłoni. Jest o wiele łatwiejszy niż uścisk dłoni. Pocałunek wykonuje się głównie na osobności, raz za razem. Dlaczego nie miałbyś się poprawić?

Ale dobry uścisk dłoni – teraz to już subtelna sprawa.

***

Prawdę mówiąc, człowiek, który ma dobry uścisk dłoni, może zrobić każdą cholerną rzecz, którą chce. Nie mówię, że to zrobi; mówię, że może. Potrafi obrobić pokój – od jednej osoby do drugiej, podając rękę nieznajomym, starym kolegom, wielkim mężczyznom i małym kobietom. Ludzie go pamiętają, słuchają go. Tacy ludzie są śledzeni.

Dobry uścisk dłoni wymaga szczególnie silnego opanowania kilku rozbieżnych elementów wpływu w jednym geście, w jednej małej chwili, aby połączyć się z osobą, której (prawdopodobnie) nigdy wcześniej nie spotkałeś. Pomyśl o tych elementach: szybki, elegancki ruch w kierunku czekającej ręki, mądre wykorzystanie oczu, przemyślana siła chwytu, nawet rytm uścisku jest ważny. Wszystko to i musisz mówić, też, musisz być zaangażowany na tyle, aby wymusić pytanie, pamiętaj o nazwie, uznają pewne wspólne doświadczenie, podczas gdy uchwyt, potrząsnąć i zwolnić.

Czy uścisk dłoni nie jest tylko kolejną ponurą warstwą społecznego obowiązku? Czy nie ma powodu, dla którego nazywa się to glad-handing? Cóż, dla osoby, która jest zainteresowana wpływem, obowiązek społeczny jest bardziej narzędziem niż barierą, która wymaga użycia i zbadania. I to jest tylko glad-handing, jeśli uścisk jest tani, nieszczery. Spędziłem więc większą część dwóch miesięcy na poszukiwaniu idealnego uścisku dłoni, jednocześnie tworząc lepszy dla siebie.

W tym czasie uścisnąłem dłoń kandydatowi na komisarza hrabstwa, dwóm księżom, trzem generalnym wykonawcom, sprzedawcy lodów, senatorowi Stanów Zjednoczonych, pracownikowi naprawy maszyn do pisania. senatorem Stanów Zjednoczonych, serwisantem maszyn do pisania, pralnią chemiczną, trzema kobietami grającymi w brydża w sklepie z kanapkami, siedmioma przyjaciółmi mojego syna, moją byłą żoną, jej nowym mężem, kobietą sprzedającą galaretkę na przystanku Thruway w stanie Nowy Jork, sześcioma boyami, jednym recepcjonistą hotelowym, konsjerżem, czterech maitre d’s, faceta, który prowadzi firmę przeprowadzkową, operatora tartaku, dwóch policjantów, jednego zawodowego karciarza, matematyka, biologa, „kanapkarza”, kapitana statku Maid of the Mist IV, dwóch parkingowych, jednego kelnera, dwie kelnerki, jogina i trzech graczy NBA. W trakcie procesu miałem rękę obróconą jak tłok w maszynie parowej i bark wyszarpnięty praktycznie z gniazda. Otrzymałem siedem uścisków gangsterskich. Moja ręka była szczotkowana, zgniatana, drapana i podwójnie ściskana.

Odkryłem, że jeśli trzymałem się tylko dwa uderzenia dłużej niż zwykle, ludzie przerywali to, co mówili, i patrzyli na mnie. Widzieli mnie. To działało szczególnie dobrze z ludźmi, którzy pracowali dla mnie – urzędnikami biurowymi, dzwonnikami, lokajami, konsjerżami. Dzięki temu udało mi się zdobyć co najmniej jeden upgrade apartamentu. Odkryłem również, że jeśli stopniowo zwiększałem nacisk na uścisk dłoni, ludzie automatycznie się uśmiechali. Naprawdę. To było tak, jakbym nadmuchiwał jakiś balonik na ich twarzy. Chyba, że za bardzo się przyłożyłeś. A kiedy już się uśmiechnęli, to cóż, miałem ich.

A ludzie, których widuję codziennie? Ci, z którymi pracuję lub od których kupuję kawę? Z nimi nauczyłem się być szybki i skuteczny. Lubili shake’a, jasne, ale nie chcieli się przy nim wygłupiać. Wdech i wydech. Utrzymuj rytm. Niech wiedzą, że jesteś tam dla nich.

Ludzie, których spotkałem tylko raz, jak senator? Albo jogin? Chciałem, żeby mnie zapamiętali. Dałem im biznes. Wyciągnąłem rękę powoli, nie patrząc w dół, chwyciłem i dałem swój własny mały skręt klamki w nadgarstku, figlarny, ale nie sprężysty, trzymając go aż do samego końca tego, co miałem do powiedzenia, aż ostatnia sylaba odpadła. To rozśmieszyło senatora. Jogin zrobił podwójne ujęcie.

JEDNĄ RZECZ, KTÓRĄ NALEŻY WIEDZIEĆ o zakresie uścisków dłoni: To menażeria, gromada zwierząt, z których każde ma swoje własne cechy, tendencje i znaki ostrzegawcze. Dowiedz się, z jakim zwierzęciem masz do czynienia, zdekonstruuj uścisk dłoni i możesz wiele powiedzieć o tym, co się zaraz wydarzy.

Długi, głęboki uścisk dłoni, która jest dla ciebie trochę za duża, trochę zbyt lepka, taka, która się utrzymuje, z niezróżnicowaną siłą chwytu, palce na twoim nadgarstku trochę za długie? To trener twojego syna z Pop Warner. Cóż, on trzęsie się jak aligator. Obrzydliwe zwierzę. Aligatory leżą pod wodą, jak martwe kłody, dopóki nie podniosą szczęk i nie zmiażdżą czapli jednym błyskawicznym ruchem. Taki facet zachowuje się po prostu spokojnie, bo wie, że ludzie spodziewają się, że jest za duży i za silny dla własnego dobra. Jest. Nie mówię o rybim uścisku, tym, który daje ci naprawdę duży facet, bo jest po prostu trochę zdenerwowany tym, że ludzie się go boją. Ci faceci odpuszczają, gdy tylko to zrobisz. Inne zwierzę. Mówię o aligatorach. Przeprowadziłem kiedyś wywiad z Kylem Turleyem, wtedy lewym obrońcą Saints, znanym z tego, że w złości rzucał kaskiem po boisku. Podsunął mi wielkiego aligatora – powolnego i łuskowatego – i po prostu wiedziałem, że udawał dla mnie małego.

Reklama – Continue Reading Below

Są ludzie, którzy trzęsą się jak wróbel, czyniąc swoją dłoń mniejszą niż trzeba, zapalając się na dłoni drugiej osoby, a nie chwytając ją. To jest kiepski uścisk dłoni. Przekazuje zaangażowanie ptaka, który żyje całe swoje życie złapany w postawie skanowania fizycznego świata dla drapieżników. Jeśli masz zamiar podnieść rękę z boku w pierwszej kolejności, to wejdź tam. Wywieraj nacisk. Przebywaj w tym trochę.

A potem są Wielkie Koty. Fajna nazwa, ale ci faceci wcale nie są zwierzętami. Są sprzedawcami, a ich uściski dłoni mówią ci o tym. Pokazują siłę – wyjątkowo mocny uścisk, natarczywy rytm, dziwaczny entuzjazm – ale jest to bardziej przypomnienie tego, czego chcą od ciebie, niż oświadczenie o sobie. Są to typy facetów, którzy nauczyli się uścisku dłoni na jakimś seminarium. Mogą używać dwóch rąk – jednej do uścisku, drugiej do niepotrzebnego chwytania zgięcia twojego łokcia. Uwaga dla Wielkich Kotów: Akcent taki jak ten powinien być zarezerwowany na chwile, które mają znaczenie – pogrzeby, kolacje państwowe, zamykanie posiadłości.

Mój najlepszy uścisk dłoni to sidewinder – wchodzę z nadgarstkiem lekko zakręconym, kołysząc dłonią na małej orbicie z biodra. Używam go, gdy cieszę się, że widzę ludzi. Odkryłem, że kiedy zwróciłem na to uwagę, przyciągałem drugą osobę bliżej, tylko trochę, kierując jej rękę w moją stronę z najsubtelniejszą szczyptą dominacji.

Uścisk dłoni nadaje ton. Lubię trochę dominować, trochę definiować rzeczy na początku, więc robię mój mały skręt klamki, albo przyciągam osobę do siebie, żeby ją trochę przytulić. To jest mój sposób; nie musi być twój. Po prostu nie patrz na rękę drugiej osoby, kiedy sięgasz; to jest znak, pewny znak niepewności. Spójrz na jego twarz, jego oczy; skup się na tym, co ci pokazuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *