Zabytki

Posąg generała E.Lee

Zeszłego lata protesty Black Lives Matter, wywołane zabójstwem George’a Floyda, pobudziły społeczności na całym świecie do usunięcia lub zdemontowania rasistowskiej sztuki publicznej, zdobiącej ich urzędy, muzea, parki i place miejskie. Wiele z tych pomników zostało schowanych w magazynach. Inne, takie jak posąg Theodore’a Roosevelta w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej czy obalona brązowa podobizna niewolnika w Bristolu w Anglii, znalazły nowe domy w muzeach.

W Charlottesville, w stanie Wirginia, ustawodawcy zdecydowali się na całkowite przekształcenie jednego z rozebranych pomników, donosi Teo Armus dla Washington Post. Zamiast składować posąg generała Konfederacji Roberta E. Lee, urzędnicy przetopią ważący 1100 funtów pomnik z brązu na metalowe sztabki – surowiec, który następnie może zostać wykorzystany do stworzenia nowej sztuki.

Członkowie rady miejskiej zatwierdzili propozycję jednogłośnie we wtorek rano, donosi Ginny Bixby dla Charlottesville Daily Progress. Przedstawiony przez lokalny Jefferson School African American Heritage Center (JSAAHC), plan był jednym z sześciu rozważanych przez ustawodawców podczas miesięcy obrad.

Zgodnie z propozycją JSAAHC, organizatorzy planują zorganizowanie sesji odsłuchowych w salonach fryzjerskich, miejscach kultu, szkołach i innych firmach w całym Charlottesville. Dzięki opiniom społeczności, zespół „Swords Into Plowshares” ma nadzieję wybrać artystę lub artystów, którzy zaprojektują nowe dzieło sztuki publicznej do 2024 roku.

Muzeum zebrało już ponad połowę z 1,1 miliona dolarów potrzebnych do realizacji projektu i kontynuuje zbiórkę pieniędzy w internecie. Dochody zostaną wykorzystane do przekazania przekształconego posągu z powrotem do miasta, gdzie zostanie on wystawiony do 2026 roku.

Dyrektor wykonawczy JSAAHC Andrea Douglas powiedziała Postowi, że projekt „pozwoli Charlottesville zmierzyć się z rasistowską przeszłością”.

Dodaje: „Naprawdę chodzi o wzięcie czegoś, co było szkodliwe i przekształcenie tego w coś, co jest reprezentatywne dla dzisiejszych wartości miasta.”

W filmie JSAAHC opisującym propozycję, dyrektor mówi: „Myślę, że ten projekt oferuje mapę drogową dla społeczności, które również zmagają się z tym, co zrobić ze swoimi posągami.”

Posąg Lee na koniu siedział w magazynie od lipca, kiedy został usunięty z Market Street Park przez urzędników miejskich. Dzieło zostało zainstalowane w 1924 roku jako jeden z setek podobnych posągów zamówionych przez białe władze w całych Stanach Zjednoczonych w XIX i XX wieku.

Szczególnie na Południu Jim Crow, te pomniki Konfederacji złożyły „hołd społeczeństwu posiadającemu niewolników i [służyły] jako dosadne zapewnienia o dominacji nad” Czarnymi Amerykanami, napisali Brian Palmer i Seth Freed Wessler dla magazynu Smithsonian w 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *