Zabytki

Kamień Artura

Kamień Artura, enigmatyczny skalny pochówek w Herefordshire w Anglii, jest jednym z najbardziej znanych zabytków epoki kamiennej w Wielkiej Brytanii. Teraz, jak donosi Carly Cassella dla Science Alert, wykopaliska prowadzone w pobliżu grobowca – nazwanego tak ze względu na jego domniemane związki z królem Arturem – rzuciły światło na jego początki, ujawniając, że neolityczni ludzie zbudowali go jako część skomplikowanego krajobrazu ceremonialnego.

„Chociaż Kamień Artura jest ikoną … pomnikiem o międzynarodowym znaczeniu, jego pochodzenie było do tej pory niejasne” – mówi w oświadczeniu kierownik wykopalisk Julian Thomas, archeolog z Uniwersytetu w Manchesterze. „Możliwość rzucenia światła na ten zadziwiający 5 700-letni grobowiec jest ekscytująca i pomaga opowiedzieć historię naszych początków”.

Jak zauważa Europa Press, naukowcy zaczęli badać pochówek w ramach projektu Beneath Hay Bluff, który od 2010 roku bada neolityczne struktury w pobliżu południowo-zachodniego Herefordshire. Podczas tego najnowszego wykopaliska archeolodzy ustalili, że Arthur’s Stone jest powiązany z pobliskimi „salami zmarłych” na Dorstone Hill. Według oświadczenia z 2013 roku, te dwie hale zostały celowo spalone po ich wybudowaniu; ruiny budynków zostały następnie włączone do dwóch kopców grobowych.

Arthur’s Stone datuje się na około 3700 lat p.n.e., co czyni go o tysiąclecie starszym od Stonehenge, które zostało zbudowane około 2500 lat p.n.e. Według Atlas Obscura, grobowiec składa się z dziewięciu stojących kamieni, które podtrzymują 25-tonowy kamień kwarcowy o wymiarach 13 na 7 stóp. Jak zauważa oświadczenie, miejsce to posłużyło jako źródło inspiracji dla Kamiennego Stołu w „Kronikach Narnii” C.S. Lewisa.

Liczba neolitycznych elementów obecnych w krajobrazie otaczającym Arthur’s Stone wskazuje, że „było to miejsce, do którego ludzie przychodzili na spotkania, zebrania [i] uczty … i miejsce, które zachowało swoje znaczenie przez wieki”, jak powiedział Thomas Tomowi Metcalfe z Live Science.

Po upadku pierwszego kopca, neolityczni ludzie odbudowali go z większą aleją słupów, dwoma komorami skalnymi i pionowym kamieniem. Te późniejsze słupy zwrócone były raczej na południowy wschód niż na południowy zachód.

„Początkowo nacisk kładzie się na wewnętrzne relacje między zabytkami, które tworzą kompleks, ale później uwaga przesuwa się na zewnątrz” – wyjaśnia Thomas w rozmowie z Live Science.

Jak sama nazwa wskazuje, Kamień Artura jest tradycyjnie związany z królem Arturem. Legenda głosi, że Artur znalazł kamyk w swoim bucie w drodze na bitwę i wyrzucił go. Po wylądowaniu w Cefn Bryn, gdzie obecnie stoi pomnik, kamyk urósł w siłę „z dumy, że został dotknięty przez legendarnego brytyjskiego przywódcę”, jak podaje Atlas Obscura. Inna historia mówi, że Artur zabił w tym miejscu olbrzyma, którego łokcie pozostawiały odciski w ziemi, gdy ten upadał.

Pomijając mity, Kamień Artura był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Jak zauważa Paul Seaburn z Mysterious Universe, para rycerzy stoczyła tam pojedynek podczas XV-wiecznej Wojny Róż. W 1645 roku Karol I i jego armia złożyli wizytę w tym zabytku. W późniejszych wiekach w czwartą niedzielę lipca odbywały się tam uroczyste tańce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *